Skip to main content

اینترنت چگونه کار می کند


Totem

درباره این کلاس

آیا هنوز می‌توانید زندگی بدون اینترنت را تصور کنید؟ در حدود یک دهه گذشته اینترنت جایگاه خود را در مرکز خیلی جنبه‌های زندگی ما محکم کرده: ارتباطات اجتماعی، کار، پژوهش، بانکداری، خرید، ذخیره عکس و فیلم؛ ما به شدت به آن متکی هستیم.

اما بیشتر ما هرگز چگونگی کارکرد اینترنت را جدا زیر سوال نمی‌بریم — مگر این‌که مشکلی پیش بیاید و اطلاعات از دست برود یا جلوی دسترسی‌مان به وب‌سایتی یا صفحه‌ای گرفته شود.

اینترنت در واقع زیرساختی پیچیده و متنوع است؛ زیرساختی که به شما امکان می‌دهد به آن به با درجات بالا و پایین امنیت وصل شوید. این همه بستگی به انتخاب‌های خود شما دارد؛ یعنی ابزارها و خدماتی که ازشان استفاده می‌کنید.

برای این‌که امنیت انتخاب‌هایتان را بالاتر ببرید لازم نیست متخصص فن‌آوری باشید — اما باید بنیان‌های چگونگی کارکرد اینترنت را درک کنید. این دانش بنیان شما است — این‌گونه می‌توانید کاربری اینترنتی باشید که مطلع است. مثل رد شدن از خیابان — لازم نیست رانندگی بلد باشید اما باید بدانید که قبل از رد شدن از خیابان باید به چپ و راست نگاه کرد.

در این درس به کاوش در زیرساخت‌های اینترنت می‌پردازید — این‌که چگونه کار می‌کند، صاحب آن کیست و بسته به حریم خصوصی و نیازهای امنیتی خودتان چطور می‌توانید انتخاب‌هایی آگاهانه انجام دهید. تمرکز ما بخصوص بر موضوع زیرساخت‌های اینترنت در ایران است.

توتم پلاتفرمی اینترنتی است که درس‌هایی مشارکت‌محور در زمینه افزایش امنیت دیجیتال و بهبود حریم خصوصی ارائه می‌دهد.

چه چیزی یاد خواهید گرفت؟

پس از پایان این درس باید به درک موارد زیر برسید:

  • ین‌که اینترنت چطور کار می‌کند یعنی این‌که ایمیل‌ها، پیغام‌ها، رمز عبورها و امثالهم غیره...  چطور در اینترنت رد و بدل می‌شوند
  • چه کسی در مسیر این انتقال به داده‌ها دسترسی دارد
  • معنی اصطلاحات کلیدی مثل رمزگذاری، HTTP، HTTPS و متاداده چیست و اهمیت آن از کجا می‌آید
  • برای کنترل بهتر حریم خصوصی خود و امن‌تر ساختن کاوش در اینترنت و ایجاد ارتباط چه می‌توانید انجام دهید
  • «شبکه ملی اطلاعات» ایران چطور کار می‌کند؟

الزامات

هیچ، این کلاس یکی از درس‌های اصلی توتم است.

آخرین به‌روزرسانی

آخرین به روز رسانی این درس در تاریخ  دسامبر ۲۰۱۹ است.

Enroll